openmind
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
openmind

Discutii despre viata
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Asa e viata...

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Asa e viata... Empty
MesajSubiect: Asa e viata...   Asa e viata... Icon_minitimeVin Apr 04, 2008 1:28 pm

In viata avem parte de dezamagiri dar ea ne da si lucruri frumoase.. realizari,prieteni,dragoste... de aceea VIATA E FRUMOASA!
Sus In jos
Cerchia Adina
membru
membru



Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 04/05/2008

Asa e viata... Empty
MesajSubiect: Re: Asa e viata...   Asa e viata... Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 5:09 pm

In viata trecem si prin zile grele dar si frumoase. In viata nu stiim ce se va intampla cu noi maine poimaine s-au raspoimaine. Viata este un joc cu multe reguli, daca nu stii acele reguli sau nu respectii regulile vietii poti muri. Viata este si pe paman, in sol, in aer! "Toti am suferit in viata. Nu cred ca exista persoana care sa poata spune ca nu a avut parte si de experiente mai putin placute care sa spuna ca nu stie ce e aceea suferinta ce inseamna sa simti ca nu mai apartii lumii din care faci parte ca nu te mai regasesti si ca te afunzi din ce in ce mai mult intr-o prapastie intunecata din care nu stii daca mai ai puterea sa iesi. Sa simti ca esti singur ca nimeni nu te intelege ca esti pierdut intr-o lume pe care nu o cunosti si agonizezi incercand sa reconstruiesti ceva din vechea ta lume cea pe care o stiai atat de bine.
Sunt oameni care trec prin experiente dramatice si inca au puterea de a merge inainte. Ce drept au cei care trec prin experiente de viata obisnuite dar care le provoaca suferinta sa renunte la ideea de a trai (si nu ma refer aici la sinucidere ci la faptul de a te preface ca traiesti la acea stare ca de frunza purtata de vant fara sa vrei sa mai vezi sa mai auzi sa mai simti ceva din ceea ce te inconjoara)? Nu ar trebui sa se renunte la viata asa de usor si intotdeauna oricat de greu ne-ar fi sa ne gandim ca sunt altii care sufera poate de o mie de ori mai mult decat noi si trec prin experiente cu mult mai tragice decat ale noastre.
E greu atunci cand viata te loveste dar trebuie doar sa ne oprim un pic in loc sa plangem trei zile si apoi sa mergem mai departe cautand solutii pentru a iesi din situatia respectiva. Sunt situatii fara iesire o sa ziceti. Da sunt dar si resemnarea si acceptarea destinului asa cum e el in asemenea cazuri e o solutie. Puterea de a merge mai departe poate fi gasita atunci cand se vrea. Nu e usor si nici nu se intampla dupa o zi pe alta. VOINTA HOTARAREA OPTIMISMUL sunt cele trei lucruri care nu trebuie sa ne paraseasca niciodata.
Iubirea e doar una din experientele vietii si nu putini sunt cei care sufera din aceasta cauza dar cand e vorba de iubirea adevarata pana si suferinta ti se pare mai dulce. Nu e nimic mai frumos decat o iubire impartasita sa simti ca celalalt e jumatatea ta ca tu esti el ca sunteti una si aceeasi persoana cu mici diferente diferente ce de fapt fac relatia sa fie si mai puternica partenerii completandu-se reciproc. Si din suferintele din dragoste la fel se poate iesi ca din oricare altele.
Rautatea oamenilor egoismul tendinta aceasta din ce in ce mai accentuata a zilelor noastre de a da la o parte adevaratele virtuti si de a le inlocui cu minciuna inselatoria deviza dupa care isi ghideaza viata: sa moara si capra vecinului invidia sunt sursa tuturor relelor. Eu una inca mai sper ca nu s-a uitat pe deplin cum e sa-ti mai aduci aminte ca nu esti singur pe lumea asta si ca poate sa-ti fie si tie bine in momentul in care si celor din jurul tau le e bine. Nu trebuie sa sufere nimeni pentru ca tu sa fii fericit. Din contra eu de multe ori am trait sentimentul ca oricat de mult as fi suferit eu daca avea cineva nevoie de mine de un umar pe care sa planga suferinta mea se diminua inmiit atunci cand puteam sa ajut cand vedeam ca sunt altii care poate sufera mai mult decat mine.
In concluzie asa cum se zice timpul le rezolva pe toate si toate au un timp al lor cand trebuie sa se intample singura noastra sarcina este sa fim echilibrati sa nu renuntam la tot ceea ce inseamna sa fim oameni si la acele lucruri care ne diferentiaza de celelalte animale sa nu ne desincronizam si sa ramanem in urma sau sa o luam inaintea acelui timp cand trebuie sa se intample toate. Oamenii ar trebui sa asculte mai mult de inima si sa nu mai fie atat de mult condusi de acea ratiune bolnava care ii indeamna sa calce in picioare pe ceilalti pentru a le fi lor bine. Ar trebui sa aplice mai mult zicala ce tie nu-ti place altuia nu-I face sa aiba puterea sa se puna in locul celui pe care sunt gata sa-l raneasca si sa incerce sa simta macar 1% din durerea pe care I-ar provoca-o sa nu uite de sentimentele adevarate si sa le inlocuiasca cu aceasta goana nebuna dupa lucruri care cu siguranta nu-ti aduc fericirea.
Insa asa cum lucizi sunt numai vizionarii (P. Tutea) omul e predispus greselii greseli ce pot fi indreptate. Cea mai grava dintre greseli si care nu are nici o scuza este aceea de a nu tinde spre perfectiune si de a ignora faptul ca si ceilalti fac parte din aceeasi lume ca si noi. "
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Asa e viata... Empty
MesajSubiect: Re: Asa e viata...   Asa e viata... Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 7:34 pm

Intr-adevar ..deosebit textul si profund pentru cineva care spune ca are 13 ani Very Happy E scris de tine? Very Happy Si chiar daca nu, mi-a placut foarte mult.
Sus In jos
alex_4youth
junior
junior



Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 04/04/2008
Varsta : 34

Asa e viata... Empty
MesajSubiect: Re: Asa e viata...   Asa e viata... Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 5:11 pm

Very Happy Salut, eu o cunosc pe Cerchia Adina, dar nu cred ca e scris de ea acest text. Cred ca este scris de mama ei.
Dar oricum, si mie mi-a placut.Este frumos.
Sus In jos
dobrin daniela XII F
membru de onoare
membru de onoare
dobrin daniela XII F


Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 10/04/2008
Varsta : 34
Localizare : braila

Asa e viata... Empty
MesajSubiect: hy   Asa e viata... Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 7:26 pm

ce conteaza de cine e scris?conteaza ca am invatat ceva de la ea...bv adinuta...
Sus In jos
roxanacristina95
membru de onoare
membru de onoare
roxanacristina95


Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 07/05/2008
Varsta : 28

Asa e viata... Empty
MesajSubiect: Re: Asa e viata...   Asa e viata... Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 7:13 pm

off Doamne...
Sus In jos
mada02
expert
expert
mada02


Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 19/05/2008
Varsta : 29
Localizare : braila

Asa e viata... Empty
MesajSubiect: Re: Asa e viata...   Asa e viata... Icon_minitimeDum Sept 07, 2008 9:19 pm

CU BUNE CU RELE O VIATZA AVEM SI TREBE SA O TRAIM LA MAXIM
flower
Sus In jos
Continut sponsorizat





Asa e viata... Empty
MesajSubiect: Re: Asa e viata...   Asa e viata... Icon_minitime

Sus In jos
 
Asa e viata...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce te calauzeste in viata?
» Viata la maxim
» Viata unor personalitati
» Preferati vedetele ca modele de viata?
» Credeti ca exista viata dupa moarte?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
openmind :: "Viata pentru viata"-
Mergi direct la: