openmind
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
openmind

Discutii despre viata
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Curiozitati

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 24/03/2008

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 9:27 pm

Stiati ca ? Daca pui boabe de struguri in cuptorul de microunde, acestea vor exploda.
Stiati ca ? Alunele constituie unul dintre ingredientele dinamitei
Stiati ca ? Un pahar cu apa fierbinte ingheata mai repede in frigider decit unul cu apa rece.
Stiati ca ? Limba Balenei Albastre cantareste mai mult decat un elefant.
Daca mai stiti, continuati Razz
Sus In jos
https://openmind.forumgratuit.ro
Vizitato
Vizitator




Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 9:29 pm

Stiati ca ? Cea mai veche guma de mestecat dateaza de acum 9000 de ani.
Stiati ca ? Mel Blanc, "vocea" lui Bugs Bunny, este alergic la morcovi.
Laughing
o sa mai gasesc... Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 9:32 pm

aaaaa si
Un fulger contine suficienta energie ca sa prajeasca 160.000 de felii de paine. Din nefericire, un fulger dureaza 1/10.000 dintr-o secunda, asa ca ti-e foarte dificil sa intorci felia de paine si pe partea cealalta Very Happy
Sus In jos
roxanacristina95
membru de onoare
membru de onoare
roxanacristina95


Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 07/05/2008
Varsta : 29

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeLun Mai 26, 2008 9:12 pm

Stiati ca... numele Asiei provine de la ASU = pamant roditor.
Stiati ca... numele capitalei STOCKHOLM inseamna "insula pe stalpi

eu nu mai stiu continuati voi cat
Sus In jos
alex_4youth
junior
junior



Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 04/04/2008
Varsta : 34

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeSam Iun 07, 2008 11:00 am

Very Happy ... Stiati ca...In picaturile de ploaie s-au gasit urme de vitamina B 12, si acid nicotinic? In paturile superioare ale atmosferei, la altitudini de 6-9 km traiesc numeroase microorganisme shi chiar alge... affraid
Sus In jos
alex_4youth
junior
junior



Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 04/04/2008
Varsta : 34

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeSam Iun 07, 2008 11:04 am

...Stiati ca... Marea Neagra, cu zeci de mii de ani in urma, era un lac cu apa dulce ? Legatura cu Marea Mediterana s-a facut dupa scufundarea "limbii" de pamant din zona Bosfor-Dardanele. affraid
Sus In jos
alex_4youth
junior
junior



Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 04/04/2008
Varsta : 34

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeSam Iun 07, 2008 11:14 am

Question ...Stiati ca...In eshantioanele provenite de pe Marte, s-a descoprit un enorm procent de fier :14 la suta? Terra contine doar 5 la suta fier. affraid sunny
Sus In jos
alex_4youth
junior
junior



Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 04/04/2008
Varsta : 34

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeSam Iun 07, 2008 11:16 am

... Stiati ca...Vulcanul Olympus de pe Marte are 25 de km? este cel mai inalt din sistemul nostru solar!!!!!!!!!!! cyclops
Sus In jos
alex_4youth
junior
junior



Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 04/04/2008
Varsta : 34

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeSam Iun 07, 2008 11:21 am

Stiati ca...Viteza jetului de are care il da un om atunci cand stranuta violent este de 160 km /ora? affraid affraid affraid
Sus In jos
alex_4youth
junior
junior



Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 04/04/2008
Varsta : 34

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeSam Iun 07, 2008 11:29 am

affraid affraid affraid Stiati ca... Francezii vorbesc cel mai repede , articuland in medie 350 de silabe /minut? Ei sunt urmati de : japonezi (310 silabe), britanicii (220 silabe), germanii (210 silabe) iar cel mai rar vorbesc locuitorii din Micronezia si Polonezia (din zona Australiei) intr-un ritm de numai 50 de silabe per minut. Britanicii shi americanii vorbesc cam aceeasi limba, insa americanii rostesc mai lent, doar 150-175 de silabe per minut. study
Sus In jos
alex_4youth
junior
junior



Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 04/04/2008
Varsta : 34

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeSam Iun 07, 2008 11:33 am

Stiati ca... Omul poate distinge cateva mii de mirosuri, in schimb, cainele poate deosebi circa 500 de mii de mirosuri. Cinele este un campion al simtului olfactiv. confused confused confused
Sus In jos
mada02
expert
expert
mada02


Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 19/05/2008
Varsta : 29
Localizare : braila

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeLun Sept 08, 2008 10:08 pm

DIFOSFOPIRIDINNUCLEOTIDPIROFOSFATAZĂ (36 de litere)
[celmai lung cuvant]


Very Happy
Sus In jos
mada02
expert
expert
mada02


Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 19/05/2008
Varsta : 29
Localizare : braila

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitimeLun Sept 08, 2008 10:11 pm

Crocodilul nou-nascut e de trei ori mai mare decit oul, din care abia a iasit.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Icon_minitime

Sus In jos
 
Curiozitati
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
openmind :: Resursa de "fun"-
Mergi direct la: